Dobra książka,  Księgi Jakubowe,  Uczę się mówić. Pucio mówi pierwsze słowa

Historia naszej wiary

W Polsce zdecydowana większość ludzi tom zdecydowani chrześcijanie, którzy wiedzą Jezusa oraz we wszystko co mu bliskie. W innych krajach można spotkać takie same odłamy wiary jak nasz. Nie można zapominać jednak, że są też inni ludzie, którzy od dnia narodzin uczeni są ich wiary. Każda religia powinna się szanować i z tego powodu nie powinno być żadnych wojen. Obecnie na szczęście jest ich bardzo mało. Kiedyś jednak tak nie było. Wojny religijne pochłonęły już wiele ofiar. Swoje rozważania na temat religii przedstawiła Olga Tokarczuk w książce pt.”Księgi Jakubowe“.

XVIIII wiek

Wielu specjalistów śmiało przyznaje, że chyba nie ma lepszej książki, która przedstawiałaby to co działo się w XVIII wieku, jak kształtowały się nie tylko nasze ziemie ale również poglądy na temat wiary. Czy my kiedykolwiek zdawalibyśmy sobie sprawę, jak wyglądałaby nasza wiara dzisiaj, gdyby setki lat temu Watykan nie wygrał kilku znaczących i dość krwawych bitew? Tak, nawet ludzie odpowiedzialni za chrześcijaństwo dopuszczali się dzisiaj można powiedzieć karygodnych czynów.O tym jednak nie myślimy. Skłoni jednak nas do tego książka Tokarczuk, gdzie mamy okazję do tego, aby poznać wiele znakomitych postaci. Wśród nich znajduje się arystokrata Antoni „Moliwda” Kossakowski, kasztelanowa Katarzyna Kossakowska, ksiądz Benedykt Chmielowski, poetka Elżbieta Drużbacka. Nie można zapominać również o obecności Jakuba Lejbowicza Franka, który odpowiedzialni jest za rewolucję frankistowską. To właśnie on ogłosił się nowym Mesjaszem głosząc, że ten w którego wierzą chrześcijanie nie nadejdzie.

Długa praca

Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych” Olgi Tokarczuk to efekt siedmioletniej pracy, która przedstawia bardzo starannie proces zmian jakie zachodziły w tamtych czasach na naszych ziemiach. To reakcje ludzi na to co głosił Lejbowicz Frank. Niektórzy wierzyli, że ma rację. Inni z kolei śmiało mówili, że jego teorie to tylko i wyłącznie herezje. Kto miał rację? Książka może dotyczy czasów historycznych, jednak z powodzeniem te rozważania umieszczone na 912 stronach można dopasować do dzisiejszych czasów. Kto z nas ma rację? Czyja wiara jest najlepsza? Czy można mówić o tym, że któraś wiara jest lepsza? A może czas na to, aby doprowadzić do weryfikacji swojej wiary i przekonań? Pewnych rzeczy jesteśmy po prostu uczeni przez naszych rodziców, bo tak po prostu było. Może czas jednak to zmienić, aby wierzyć w coś co bardziej odpowiada naszym ideologiom. Warto się nad tym zastanowić po lekturze tej książki.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com