Dobra książka,  Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości

Bezkresny świat prostytucji

Do prostytucji przylgnęło określenie najstarszego zawodu świata. To sformułowanie ma podkreślać, że prostytutki były, są i zawsze będą. Problem w tym, że w tak zwanym międzyczasie przedstawicielkom owego “zawodu” często dzieje się niewyobrażalna krzywda. I trudno tak naprawdę powiedzieć, jak wiele zła spotyka te kobiety. Magda Mieśnik i Piotr Mieśnik w książce Prostytutki, Tajemnice płatnej miłości zaglądają za kulisy niedostępnego, pełnego tajemnic świata. Pokazują nie tylko jego brutalność, ale również o wiele bardziej zadziwiające oblicza. Począwszy od pochodzenia samych prostytutek, przez praktyki ich alfonsów, aż po niezwykle różnych klientów. W grupie tych ostatnich znajdują się ludzie, którzy za dnia walczą z prostytucją.

Świat pełen szarości

Książka nie udziela jasnej odpowiedzi, kim są dzisiejsze prostytutki. Pokazuje natomiast wiele, często skrajnie różnych biografii. Jedno jest natomiast pewne, w XXI wieku prostytucja ma się świetnie. Niestety nie przekłada się to na losy uprawiających ją kobiet. Nie wszystkie decydują się na wykonywanie tego zawodu świadomie, choć i takie przypadki się zdarzają. Wiele kobiet trafia do tego świata mimo woli, w czym “pomagają” im zdeterminowani alfonsi. Codziennością są uzależnienia od narkotyków, brutalna przemoc oraz kompletny brak empatii w stosunku do kobiet. Z drugiej strony pojawiają się ekskluzywne rejsy oraz studentki, dorabiające sobie jako prostytutki. Magda Mieśnik i Piotr Mieśnik pokazują złożoność tego świata także poprzez przywoływanie przypadków sprzedających swoje ciała mężczyzn. Prostytucja, Tajemnice płatnej miłości to książka obalająca wiele stereotypów na temat owego najstarszego zawodu świata. Wielu czytelników będzie zaskoczonych, chociażby tym:

  • czego nie wiedzieli o omawianym temacie,
  • kto korzysta z usług prostytutek, są tu przedstawiciele niemal wszystkich grup społecznych,
  • jak wiele jest tam brutalności, ale co ciekawe także psychologicznego podejścia.

Lektura (nie) obowiązkowa

Książkę Prostytutki, Tajemnice płatnej miłości trudno określić mianem lektury dla każdego (https://www.taniaksiazka.pl/prostytutki-tajemnice-platnej-milosci-piotr-miesnik-p-1335377.html). Śledzenie losów jej bohaterów wymaga silnych nerwów, dotyczy to zwłaszcza opisów brutalnego podejścia do prostytutek. Mimo wszystko warto poznać te historie. Po to, by dowiedzieć się czegoś o złożoności świata.  A także by ograniczyć wygłaszanie jednoznacznych, wszechwiedzących osądów. Każdy człowiek ma swoją własną historię, biografię która go ukształtowała i wpłynęła na ciąg dalszych wyborów. Prostytutek nie da się wrzucić do jednego worka. To bardzo różni ludzie, kobiety i mężczyźni, pochodzący z odmiennych środowisk, nierzadko pozbawieni głosu.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com